Odbiór mieszkania to ostatnia chwila, aby zgłosić wszelkie błędy i niedokładności w jego wykonaniu przed przekazaniem kluczy. W tym czasie należy również podpisać odpowiedni protokół, który potwierdza stan, w jakim budynek został oddany nowemu właścicielowi. Przy braku odpowiednich adnotacji w tym dokumencie, zgłoszenie późniejszych reklamacji może okazać się bardzo trudne. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do odbioru mieszkania. W końcu ewentualne wady mogą być później kosztowne do usunięcia na własną rękę.
Czym jest odbiór techniczny?
Kwestię odbioru technicznego reguluje ustawa deweloperska z 2011 roku. Wymaga ona odbioru technicznego mieszkania przed jego przekazaniem nowemu właścicielowi. Sprzedający musi udostępnić lokal kupującemu lub jego przedstawicielowi w celu sprawdzenia stanu nieruchomości. Przedstawicielem może być znajomy z doświadczeniem, inspektor budowlany lub ekspert z firmy takiej, jak Experteo.
Zasady odbioru mieszkania oraz terminy zawarte są w umowie deweloperskiej. W czasie odbioru technicznego można sprawdzić stan mieszkania oraz pomieszczeń przynależących, jak garaż czy piwnica. Wszelkie zastrzeżenia i uwagi powinny zostać umieszczone w protokole, który następnie jest podpisywany przez obie strony transakcji.
Warto zauważyć jednak, że opisana powyżej procedura dotyczy jedynie nowych mieszkań, na które deweloper nie uzyskał jeszcze pozwolenia na użytkowanie. W przeciwnym przypadku sprzedaż dokonywana jest na innych zasadach, kupujący nie podpisuje umowy deweloperskiej, a w związku z tym także nie wykonuje odbioru technicznego.
Jak wygląda obiór techniczny mieszkania od dewelopera
W czasie odbioru mieszkania deweloper musi udostępnić lokal kupującemu lub jego przedstawicielowi w celu weryfikacji wykonania poszczególnych elementów i systemów. Jednak nie ma żadnych regulacji odnośnie przebiegu odbioru. Jedynym formalnym wymogiem jest podpisanie protokołu odbioru przez obie strony. Trudno zatem także określić, jak długo może trwać taki przegląd mieszkania. Warto jednak zarezerwować sobie na ten cel minimum dwie, trzy godziny.
Taki stan rzeczy powoduje, że osoby bez doświadczenia w tym zakresie nie mają łatwego zadania. Bez odpowiedniego przygotowania łatwo przeoczyć jeden z ważnych punktów, jakie należy sprawdzić. Dlatego też w sieci można znaleźć wiele poradników. Poniżej znaleźć można kluczowe obszary, w których mogą wystąpić wady.
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera?
Nawet osoba bez doświadczenia i zaawansowanej wiedzy jest w stanie zweryfikować poprawność wykonania większości prac budowlanych. Jednak należy wiedzieć gdzie i czego szukać. Dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić kontrolę lokalu i gdzie szukać potencjalnych wad. W ten sposób unikniesz kosztownego problemu jeszcze przed odbiorem kluczy.
Metraż mieszkania
Na początek warto skontrolować kwestie ogólne. Rozkład pomieszczeń powinien odpowiadać planowi mieszkania, jaki dołączony był do umowy deweloperskiej. W kolejnym kroku należy skorzystać z metrówki lub dalmierza laserowego. Ułatwi on pomiar odległości między poszczególnymi ścianami, a następnie obliczenie przybliżonej powierzchni mieszkania. Przyjmuje się, że różnica między pomiarami a planem mieszkania nie powinno być różnicy większej niż 3%. Informacja o możliwej różnicy zapisana jest również w umowie deweloperskiej.
Instalacje elektryczna, wodna, gazowa i grzewcza
Przede wszystkim należy skontrolować ilość punktów dostępowych do mediów. Każde gniazdko można sprawdzić próbnikiem. Punkty oświetleniowe natomiast sprawdza się poprzez wkręcenie żarówki i zapalenie światła. Ewentualne miganie lub wybicie bezpieczników jest całkowicie nie do przyjęcia. Prawidłowość podpięcia kuchenki gazowej można sprawdzić z pomocą pianki do golenia. Na łączeniach będą się pokazywać bąble w miejscu, gdzie gaz się ulatnia. Poza tym warto zweryfikować prawidłowość ułożenia rur i przewodów względem planu mieszkania.
Wentylacja
Prawidłowość działania wentylacji sprawdza się z pomocą zapalniczki. Ogień powinien być wciągany do otworu wentylacyjnego, co świadczy o prawidłowym ciągu. Niedrożna wentylacja stanowi często spore zagrożenie dla zdrowia domowników: powoduje powstawanie pleśni oraz nie zapewnia wymiany powietrza na świeże.
Podłogi
W przypadku podłóg należy sprawdzić ich równość. Dokonać tego można z pomocą poziomnicy lub piłki. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie w przyszłości będą stać duże meble oraz sprzęt AGD. Oprócz pomiaru warto także dokładnie obejrzeć całą powierzchnię wylewek. Wszelkie pęknięcia oraz ślady napraw muszą zostać wpisane do protokołu. Pamiętaj jednak, że wzdłuż ściany oraz w przejściach pomiędzy pomieszczeniami znajdują się przerwy dylatacyjne. Zapobiegają one pękaniu podłogi w czasie zmian pracy. Natomiast na balkonie wymagany jest spadek powodujący spływanie wody deszczowej poza mieszkanie.
Ściany
Następnie należy sprawdzić piony oraz kąty ścian. Do tych prac przydatne będą poziomnica oraz kątomierz (pomóc może także kąt prosty, który służy do pomiaru prostopadłości ścian). Natomiast wizualnie sprawdza się ściany i sufit w poszukiwaniu pęknięć oraz śladów napraw. Na ostatnim piętrze mogą występować ślady wilgoci (przebarwienia) spowodowane niewłaściwie wykonanym dachem.
Stolarka okienna i drzwiowa
Stolarka okienna i drzwiowa powinna być czysta, bez odprysków ani rys (szczególnie na szkle). Śmiało możesz sprawdzić, czy okna otwierają się odpowiednio łatwo. W otwartym oknie umieść następnie kartkę papieru i zamknij skrzydło. Jeśli kartka nie wypadnie, możesz mieć pewność, że okno jest szczelne.
Przygotuj się do odbioru swojego mieszkania
Sprawdzenie tak wielu systemów i elementów nie jest proste i wymaga odpowiedniego wyposażenia. Dlatego przed rozpoczęciem odbioru przygotuj sobie w domu następujące narzędzia:
- metrówkę lub dalmierz laserowy,
- kątownik, kąt prosty lub nawet zwykłą ekierkę (możliwie jak największą),
- poziomnicę oraz piłkę,
- ciężarek na sznurku do testowania pionów,
- próbnik napięcia (na przykład w kształcie śrubokręta),
- oprawkę z żarówkami do kontroli punktów oświetleniowych,
- zapalniczkę do testowania wentylacji,
- piankę do golenia przeznaczoną do sprawdzenia połączeń gazowych.
Możesz zabrać ze sobą także inne przyrządy, jeśli pomogą Ci w lepszej kontroli stanu wykonania lokalu. Nie ma tu żadnych ograniczeń – pamiętaj jednak, że powinny to być badania nieniszczące.
Protokół odbioru mieszkania
Potwierdzeniem wykonania odbioru lokalu jest protokół odbioru mieszkania. Należy w nim bezwzględnie spisać wszystkie usterki i wady, jakie zostały odnalezione. Podpisanie takiego dokumentu oznacza, że innych reklamacji kupujący nie zgłasza. W razie wykrycia jakieś wady w późniejszym terminie protokół może stanowić podstawę obrony dla dewelopera (o ile tę wadę można było wykryć w czasie odbioru).
Czas odebrać klucze?
Odbiór kluczy do mieszkania i przeprowadzenie się do niego wraz z rodziną może się opóźnić. Bowiem wszystkie wady, zaznaczone w protokole, powinny zostać teraz usunięte przez dewelopera. Do tego czasu klucze nie mogą być wydane nowemu właścicielowi.
Nie ryzykuj, skorzystaj z pomocy specjalistów
Przeprowadzenie odbioru technicznego mieszkania nie jest proste. Powyżej pokazaliśmy, jak można tego dokonać samemu. Jednak wiele wad i usterek jest dużo trudniejszych do wykrycia. Aby mieć pewność, że kupowane mieszkanie jest całkowicie wolne od błędów, warto skorzystać z pomocy Experteo. Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie zobaczą każdy niepokojący objaw, który może świadczyć o wadzie lokalu.