Odbiór mieszkania to bardzo ważny moment. Ostatnia chwila, by odkryć i zgłosić jakiekolwiek niezgodności budynku z ofertą oraz negocjacji ceny. Warto do tego celu zatrudnić fachowca – i to dobrego. Takiego, który wykorzysta wszystkie możliwości przetestowania domu i znalezienia ukrytych wad, na przykład z pomocą kamery termowizyjnej. Czy zawsze można z niej korzystać? Co można z jej pomocą sprawdzić? I jak wygląda takie badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Jak działa kamera termowizyjna?
Kamera termowizyjna mierzy i oznacza temperaturę na powierzchni ściany czy posadzki. Nie jest to zatem badanie rentgenowskie, które umożliwia sprawdzenie wnętrza ścian. Jednak i tak można z jej pomocą określić stan różnych instalacji, ukrytych głęboko pod tynkiem.
Kamera odczytuje temperaturę powierzchni w dużej rozdzielczości. Zebrane w ten sposób dane zostają przedstawione graficznie za pomocą skali barwowej. Na podstawie różnic temperatury z łatwością można wykryć główne instalacje domowe (których temperatura mocno różni się od otoczenia), jak na przykład ogrzewanie. Wprawne oko specjalisty szybko zauważy także wszelkie nieprawidłowości.
Do czego służy pomiar kamerą termowizyjną?
Dzięki sprawdzeniu temperatury powierzchni, specjalista może określić takie kwestie jak:
- sprawdzenie układu rur w posadzce w przypadku ogrzewania. Po uruchomieniu widać poszczególne pętle w ogrzewaniu podłogowym lub rury poprowadzone do kaloryferów,
- czy instalacja elektryczna się przegrzewa w jakichś miejscach – świadczy to o błędach lub wadach przewodów, które mogą doprowadzić w przyszłości nawet do pożaru,
- sprawdzenie wilgoci w ścianach, w miejscach ich koncentracji obraz temperatury ma charakterystyczny wygląd,
- weryfikacja przedmuchów przez gniazdka i łączniki elektryczne, które mocno zwiększają wydatki na ogrzewanie,
- nieszczelności przy stolarce okiennej i drzwiowej, charakteryzujące się niższą temperaturą w tych okolicach – w tym przypadku także jest widoczny duży wpływ na koszty ogrzewania,
- prawidłowe działanie wentylacji oraz ewentualne przechłodzenia wynikające z ciągów wstecznych,
- szukanie wycieków z instalacji wodnych, przede wszystkim grzewczej i c.w.u., które najłatwiej znaleźć,
- weryfikacja izolacji termicznej całego budynku; weryfikacja dotyczy wymienionych wcześniej typowych punktów przechłodzeń, ale także poszukiwania innych mostków cieplnych; najlepiej wykonywać ją w zimie, gdy temperatura wewnątrz pomieszczeń jest znacznie wyższa, niż na zewnątrz.
Użycie kamery termowizyjnej pozwala wykryć wiele bardzo istotnych wad w budynku, które mogą później skutkować dużymi kosztami naprawy oraz zwiększonymi wydatkami na ogrzewanie (na co dziś w szczególności warto zwracać uwagę).
Odbiór mieszkania z kamerą termowizyjną
Z pewnością warto wykonać pomiar kamerą termowizyjną w czasie odbioru mieszkania czy domu od dewelopera. Jednak nie każda usługa jest warta swojej ceny. Przede wszystkim należy zweryfikować, jaką kamerą będzie odbywać się pomiar. W przypadku bardzo słabych urządzeń, rozdzielczość może wynosić nawet 80 na 60 pikseli. Obraz stworzony z taką rozdzielczością nie będzie w stanie wykazać większości nieprawidłowości. Mimo to można spotkać wielu fachowców oferujących swoją usługę z pomocą najtańszej przystawki do telefonu. Z kolei najlepszy sprzęt umożliwia pomiary z rozdzielczością 320 na 240 pikseli. Experteo posiada szeroki wachlarz profesjonalnych narzędzi potrzebnych do prawidłowego odbioru mieszkania lub domu od dewelopera.
Choć najlepsze efekty w sprawdzaniu izolacji termicznej uzyskuje się zimą, pomiary kamerą termowizyjną można robić przez cały rok.
Odbiór mieszkań latem z pomocą kamery termowizyjnej
Z pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest znalezienie wielu usterek niewidocznych gołym okiem. Dlatego nawet latem może uchronić Cię przed zakupem wadliwego budynku za zbyt wysoką sumę. Przykładem mogą być przedmuchy przy oknach czy drzwiach tarasowych. Różnica temperatur w takim miejscu może sięgać zaledwie kilku stopni, zatem nie da się tego zmierzyć w żaden inny sposób. Tymczasem jedno zdjęcie z kamery termowizyjnej w zupełności wystarczy do udokumentowania istnienia takiego problemu.
Tylko z pomocą twardych dowodów można dochodzić sprawiedliwości u dewelopera. Źle wykonane ogrzewanie podłogowe czy wady w instalacji wodnej lub elektrycznej będą łatwo zauważalne w czasie badania w ciepły, letni dzień. W ten sposób badanie z termowizją pozwoli uniknąć kosztowych remontów.
Odbiór mieszkań zimą z pomocą kamery termowizyjnej
Zaczynając od jesieni, a kończąc na wczesnej wiośnie, gdy temperatury na zewnątrz są niższe, niż w środku domu (na skutek ogrzewania) możliwy jest pomiar izolacji budynku. W ten sposób możliwe jest określenie wszystkich mostków cieplnych w budynku. Izolacja zewnętrzna budynku powinna być wykonana zgodnie z normą PN-EN 133187:2001.
Aby wynik pomiaru był wiarygodny, różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz musi wynosić minimum 15°C. Jest to warunek, by pomiar kamerą termowizyjną wykazał wszystkie istniejące błędy. Przy niższych różnicach temperatur część nieprawidłowości może być bowiem niewidoczna na ekranie kamery.
Takie badanie można wykonywać także w okresie gwarancji, jeśli deweloper sprzedał Ci mieszkanie latem. Masz czas zimą, aby dokonać takiego pomiaru i reklamować ewentualne nieprawidłowości. Najczęściej deweloper daje 5 lat rękojmi, jednak nie warto czekać z tym do ostatniej chwili. Głównie dlatego, by nie przegapić terminu. Jednak każdy kolejny rok może oznaczać zawyżone koszty ogrzewania z powodu wad budynku, które deweloper powinien naprawić.
Czy warto odbierać dom z pomocą kamery termowizyjnej?
Koszt specjalistycznego badania kamerą termowizyjną to koszt niższy niż 1000 zł. Przy cenach domów, sięgających setek tysięcy złotych, nie jest to dużo, a pozwoli zareklamować wszystkie istniejące nieprawidłowości w domu. Badanie termowizyjne może być też dowodem na istnienie wad. Profesjonalne odbiory lokali z kamerą termowizyjną przeprowadza również Experteo. Sprawdź nasze PAKIETY.
Wiele osób uważa, że takie badanie powinno się wykonywać tylko zimą. Owszem, w tym okresie można sprawdzić izolację zewnętrzną budynku, która ma decydujący wpływ na koszty ogrzewania. Jednak już w czasie letniego testu kamerą termowizyjną da się zauważyć nieprawidłowo ułożone ogrzewanie podłogowe, wycieki i uszkodzenia instalacji wodnej lub elektrycznej, zawilgocenia ścian oraz wiele innych istotnych wad, które należy jak najszybciej reklamować.
Dlatego przy każdym odbiorze warto skorzystać z kamery termowizyjnej.