fbpx
Odbiór techniczny mieszkania tylko ze specjalistą. Sprawdź, dlatego lepiej tego nie robić samemu

Odbiór techniczny mieszkania. Lepiej tego nie robić samemu.

Odbierając lokal mieszkalny powinniśmy go dokładnie sprawdzić a następnie udokumentować wszystkie błędy i niedoskonałości powstałe na etapie budowy. Do tego celu służy protokół odbioru, w którym potwierdzamy faktyczny stan budynku, w chwili przekazania go właścicielowi.  Przy braku odpowiednich adnotacji w tym dokumencie, zgłoszenie późniejszych reklamacji może okazać się bardzo trudne. Dlatego też warto odpowiednio przygotować się do odbioru mieszkania. W końcu ewentualne wady mogą być później kosztowne do usunięcia na własną rękę.

Jak wygląda odbiór techniczny?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami deweloper musi udostępnić mieszkanie kupującemu, zanim zakończy się przekazanie kluczy. Po weryfikacji dowodów osobistych w celu uzupełnienia dokumentów rozpoczyna się przegląd mieszkania oraz przynależnych do niego pomieszczeń (piwnica, garaż). 

Zauważone przez kupującego lub jego przedstawiciela usterki oraz wady są zapisywane w protokole obioru technicznego. Deweloper musi też odpowiedzieć na wszystkie pytania odnośnie budynku. Na zakończenie spisywane są także liczniki mediów. Po stworzeniu gotowego protokołu odbioru zostaje on podpisany przez obie strony.

Na co warto zwrócić uwagę w czasie odbioru technicznego?

Przegląd można wykonać osobiście. Jednak w jego czasie trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy:

  • ściany w poszukiwaniu pęknięć i uszkodzeń,
  • płaszczyzny i kąty proste,
  • stolarka okienna i drzwiowa, szczególnie pod kątem odprysków na szybie,
  • równość wylewek na podłogi,
  • prawidłowe działanie instalacji elektrycznej, cieplnej oraz wentylacji,
  • oraz wiele innych.

Każdy aspekt wymaga dokładnego zbadania. Mogą do tego posłużyć proste narzędzia, jak zapalniczka czy piłka, ale należy zdawać sobie sprawę z ich dokładności.

Protokół odbioru

Podsumowaniem całego odbioru technicznego mieszkania jest protokół odbioru. Umieszczony jest w nim wykaz wszystkich wad, które zauważył właściciel. Naturalnym jest jednak, że deweloper będzie starał się podważyć zasadność wypisanych uwag. Z tego powodu też muszą być one podparte wiedzą techniczną, a najlepiej argumentami prawnymi.

Co może zrobić deweloper po odbiorze technicznym mieszkania?

Od momentu podpisania protokołu odbioru mieszkania, deweloper ma dwa tygodnie na zapoznanie się z zapisami w dokumencie i ustosunkowanie się do nich. W przypadku wystąpienia wad lub usterek, ich naprawa nie powinna trwać więcej niż miesiąc (dokładniej 30 dni).

Odbiór techniczny mieszkania ze specjalistą

Odbiór nie jest tak łatwym zadaniem, jakby się to mogło wydawać na początku. Istnieje wiele pułapek, w jakie można wpaść. Aby je skutecznie wyminąć, warto zatrudnić do pomocy kogoś z Experteo. Dostępni u nas specjaliści zajmą się odbiorem technicznym mieszkania w sposób profesjonalny. Jakie są ich przewagi nad osobami, które nie zajmują się tym na co dzień?

Profesjonalne narzędzia pracy

Najbardziej widoczną różnicą są narzędzia pracy. Właściciel mieszkania może wziąć ze sobą dowolne pomoce techniczne, które pozwolą mu zbadać stan techniczny mieszkania. Jednak nie będzie on miał dostępu do profesjonalnego, drogiego sprzętu. Natomiast pracownicy Experteo wykonują dziesiątki takich odbiorów każdego miesiąca, więc zakup odpowiednich narzędzi pracy jest całkowicie uzasadnione.

Znajomość przepisów prawa budowlanego

Specjaliści z Experteo charakteryzują się również znajomością przepisów budowlanych. Jest to niezwykle istotne już na etapie konstruowania spisu wad i niedociągnięć. Mocna argumentacja uniemożliwi kwestionowanie poszczególnych punktów przez dewelopera i przyśpieszy czas ich naprawy.

Wiedza i doświadczenie na wagę złota

Profesjonalne narzędzia oraz wiedza to jeszcze nie wszystko. Tysiące przejrzanych dotychczas lokali przekłada się również na duże doświadczenie. Ta cecha z kolei ułatwia wyszukiwanie wad, które są trudne do wykrycia. Ekspert wie, gdzie należy szukać znaków, że coś jest nie tak, jak powinno. Dzięki temu mieszkanie nie będzie sprawdzone tylko w sposób ogólny, ale  bardzo dokładnie, w każdym, najmniejszym szczególe.

Wsparcie od początku do końca

Warto pamiętać, że wsparcie pracowników Experteo nie kończy się wraz z podpisaniem protokołu odbioru technicznego mieszkania. Pomoc specjalistów potrzebna jest również podczas oceny poprawek, wprowadzonych przez dewelopera. Dzięki całościowemu wsparciu właściciel mieszkania może być pewien, że wprowadza się do lokalu bez żadnych wad. Tym samym nie musi obawiać się nagłych wydatków na nieprzewidziany remont.

Ile może kosztować dobry specjalista?

Specjaliści z Experteo posiadają wiedzę, doświadczenie oraz profesjonalne narzędzia, wspomagające określenie stanu technicznego mieszkania. W przypadku mieszkania o powierzchni 60 m² cena nie powinna przewyższać 500 zł. Jednak jest ona ustalana indywidualnie w zależności od wielu czynników. Znaczenie ma między innymi lokalizacja mieszkania czy zakres prac. Wiele firm oferuje niższą cenę, jednak wymaga dodatkowych dopłat za każdy dodatkowy element, który zostanie sprawdzony. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z cennikiem ekspertów.

Experteo to profesjonalna firma, która oferuje przejrzyste warunki i pewność dokładnego sprawdzenia lokalu przez ludzi z odpowiednią wiedzą oraz używający certyfikowanych narzędzi. Korzystając z naszych usług, możesz zyskać pewność, że Twoje nowe mieszkanie nie ma żadnych wad.

Dobry specjalista to zysk dla Ciebie

Dlaczego warto zatrudnić specjalistę do wykonania odbioru technicznego mieszkania od dewelopera? Przede wszystkim dlatego, że:

  • eksperci posiadają profesjonalne, certyfikowane narzędzia, zapewniające dokładne pomiary parametrów mieszkania,
  • specjaliści z dużym doświadczeniem wiedzą, gdzie szukać usterek, dzięki czemu nic nie umknie ich czujnej uwagi,
  • wiedza, jaką posiadają, pozwalają im uargumentować każdą wadę w taki sposób, by deweloper nie mógł jej zakwestionować,
  • Experteo wspomaga nowego właściciela mieszkania od początku aż do końca: od znalezienia niedokładności aż po ocenę ich naprawy.

Przekłada się to na pewność, że wszystkie instalacje w lokalu są sprawne, a ściany, podłogi oraz stolarka drzwiowa i okienna prawidłowo wykonane. Oprócz spokoju ducha pewność ta ma również drugie, bardziej wymierne znaczenie. Niezauważenie jakieś wady może bowiem spowodować potrzebę remontu w niedługim czasie po zamieszkaniu. To często są ogromne koszty. Natomiast deweloper bronić się będzie podpisanym przez właściciela protokołem odbioru i nie będzie chciał płacić za naprawę swoich błędów.

Jeśli więc nie chcesz stracić nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na niespodziewanych remontach, powinieneś rozważyć wynajęcie eksperta do pomocy przy odbiorze technicznym mieszkania. Nie warto ryzykować. Szczególnie że awaria instalacji elektrycznej lub źle działająca wentylacja stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany lub masz jakieś wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy podjąć właściwą decyzję.