Protokół zdawczo odbiorczy mieszkania od dewelopera to bardzo ważny dokument, w którym opisane są wszystkie wady i niedociągnięcia, które wymagają poprawy. Jeśli natomiast mieszkanie jest bez skazy, protokół potwierdza jego stan techniczny. W naszym artykule postaramy się wyjaśnić jak poprawnie spisać taki protokół.
Odbiór techniczny mieszkania
Deweloper, przy sprzedaży nowego mieszkania, zobowiązany jest przepisami do udostępnienia lokalu kupującemu w celu określenia jego stanu technicznego. Jest to okazja do sprawdzenia, czy wszystkie elementy zostały wykonane prawidłowo i zgodnie z prawem budowlanym. W przypadku wystąpienia wad, protokół zdawczo-odbiorczy jest podstawą do ich naprawienia. Od momentu zakończenia odbioru deweloper ma 14 dni na odniesienie się do zgłoszonych wad oraz 30 dni na ich naprawienie.
Do czego potrzebny jest protokół?
Protokół stanowi więc podstawę do reklamacji wykonania lokalu i żądania naprawy wszystkich wad. Jednak nie jest to jedyne zadanie, jakie pełni ten dokument. Jest on też potwierdzeniem przekazania nieruchomości po zawarciu umowy. Przydatny bywa również przy zawieraniu umów z dostawcami mediów.
Także po stronie dewelopera jest to istotny dokument. W razie zgłaszania później jakichkolwiek wad w przekazanym już mieszkaniu sprzedający może powoływać się na protokół zdawczo-odbiorczy, podpisany przez kupującego. Dlatego też warto podejść do odbioru technicznego mieszkania w sposób profesjonalny i poważny. Przydatna w tym może być obecność eksperta z Experteo, który dokładnie sprawdzi każdy szczegół lokalu.
Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy?
Nie istnieje jeden, uznany wzór protokołu. Jednak dokument taki musi zawierać pewne informacje:
- Datę i miejscowość,
- Dokładny adres nieruchomości,
- Imię i nazwisko kupującego,
- Wykaz błędów, wad oraz niedociągnięć,
- Aktualne stany liczników, jeśli takie są zainstalowane,
- Podpis przedstawiciela kupującego oraz przedstawiciela dewelopera.
Oprócz powyższych informacji protokół może zawierać także inne dane do uzupełnienia. Część deweloperów posiada własny wzór takiego formularza, w którym mogą być także informacje pozwalające powiązać protokół z odpowiednią umową sprzedaży mieszkania.
Jak sporządzić protokół w czasie odbioru technicznego budynku?
Protokół zdawczo-odbiorczy najlepiej spisać w czasie odbioru technicznego mieszkania. Jednak może być on sporządzony jedynie w ogólnej formie, natomiast później, w domu, przepisany na czysty arkusz. Istotne jest, aby dokument zawierał wszystkie wymagane informacje, a także, by był sporządzony w dwóch równobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Następnie dokument musi być podpisany przez przedstawiciela osoby kupującej oraz dewelopera.
Wzór protokołu
W internecie znaleźć można wiele różnych formatek do stworzenia protokołu zdawczo-odbiorczego. Jednak wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia i może zawierać błędy (na przykład brak jakiegoś istotnego pola lub informacji). Dlatego tego typu dokumenty lepiej jest pobierać z fachowych stron.
Experteo zajmuje się od wielu lat odbiorem technicznym mieszkań od deweloperów i wiemy, co koniecznie powinno znaleźć się w takim dokumencie. Co więcej, przygotowaliśmy wzór, który zawiera także przydatne check listy oraz najczęściej występujące wady, aby pomóc Ci przeprowadzić odbiór mieszkania. Wypełnij formularz poniżej aby pobrać wzór protokółu odbioru i zyskaj pewność, że sprawdzisz wszystkie najważniejsze elementy Twojego nowego mieszkania.
Poniżej znajdziesz także krótkie omówienie poszczególnych części naszego wzoru.
Instrukcja uzupełnienia protokołu od Experteo
Nasz wzór składa się z kilku elementów. Każdy z nich przygotowaliśmy z myślą o Tobie. Nasz dokument uzupełnia się intuicyjnie i szybko. Najważniejsze jego części to:
- Informacje o lokalu oraz kupującym, znajdujące się na pierwszej stronie.
- Użyteczna lista do weryfikacji, dzięki której możesz na bieżąco zaznaczać, co już zdążyłeś sprawdzić w swoim nowym lokalu. Zawiera ona elementy, które najczęściej posiadają wady.
- Uwagi co do możliwości sprawdzenia wszystkich elementów. Jeśli nie byłeś w stanie sprawdzić jakiegoś elementu swojego nowego mieszkania, opisz tę sytuację w tym miejscu. Jest to istotne, jeśli później okaże się, że niesprawdzony element zawiera jakieś wady.
- Odbiór techniczny. Wszystkie najważniejsze instalacje i elementy posiadają wypisane najczęściej występujące braki. Ułatwia to szybsze notowanie wad, które występują najczęściej.
- W najważniejszych pomieszczeniach zostawiliśmy więcej miejsca do opisania stanu ścian, posadzki oraz stolarki okiennej wraz z parapetami. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim szczegółom i je dokładnie opisać.
- Osobne miejsce pozostawiliśmy na pomieszczenia przynależące oraz dodatkowe jak taras, balkon, piwnica czy garaż. Jest też miejsce na opisanie wszystkich szczegółów na drugim poziomie.
- Na koniec części opisowej są ogólne uwagi dotyczące spraw, które nie były uwzględnione wcześniej lub zabrakło dla nich miejsca.
- Po wykonaniu całego odbioru technicznego mieszkania należy na końcu złożyć podpisy obu zainteresowanych stron.
Taka budowa protokołu ułatwia uzupełnianie wszystkich opisów także w sytuacji, gdy sprawdzanie nie przebiega punkt po punkcie. Nie ma problemu z dopisaniem dodatkowej uwagi do elementu, który był sprawdzany wcześniej (ale mógł zostać początkowo niezauważony). Pozwala to zachować większy porządek.
Dołączanie zdjęć do protokołu
Wykonane zdjęcie może lepiej opisywać napotkany problem niż tysiąc słów. Dlatego też warto czasem dołączyć do dokumentacji także zdjęcia. Jak to zrobić? Przede wszystkim odpowiednią adnotację należy umieścić w protokole zdawczo-odbiorczym. Najlepiej przy sekcji, której dotyczy dane zdjęcie. Dobrym pomysłem jest też wpisanie ilości dołączonych zdjęć na końcu formularza.
Takie zdjęcia należy następnie wydrukować w celu ich załączenia do dokumentacji. Można je także przesłać na adres dewelopera. Istotne jest, aby wszystkie fotografie były wykonane w obecności osoby sprzedającej.
Warto skorzystać z pomocy specjalisty
Stworzenie prawidłowego protokołu odbioru technicznego mieszkania od dewelopera nie jest takie proste. Warto dodać do tego fakt, że sprzedający może odwołać się do opisanych w nim wad i nie zgodzić się na ich naprawę. Z tego powodu opis powinien odnosić się do aktualnych przepisów o prawie budowlanym.
Dla przeciętnego kupującego jest to często zadanie ponad siły. Dlatego warto skorzystać w tym zakresie ze wsparcia specjalistów z Experteo. Dzięki wiedzy i doświadczeniu nie tylko prześwietlą lokal dużo dokładniej, ale także odpowiednio opiszą wszystkie braki, by deweloper musiał je naprawić. Jeśli jesteś zainteresowany taką pomocą, skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły naszej oferty.